Jak na instalaci webového rozhraní k novému ISKAM4
Podrobná nastavení sdělíme na vyžádání (jde i o bezpečnost), ale na této stránce alespoň několik základních informací, které se k chodu webového rozhraní mohou hodit.
Webové rozhraní ISKAM4 je napsáno pro IIS s podporou MVC5 pro .NET Framework ve verzi 4.5.1. Většina nastavení webového rozhraní je uložená v databázi a konfiguruje se přes klientskou aplikaci. Několik málo parametrů je součástí web.configu a s jejich nastavením rádi poradíme.
Samotné webové rozhraní má úvodní stránku, která je přístupná bez omezení a vše podstatné je k dispozici jen přihlášeným uživatelům. Protože nechceme, aby si studenti a ostatní klienti museli vytvářet a pamatovat další hesla, tak se pro ověření využívá ověření proti systémům školy (např. Active Directory). Protože každá škola má svůj ověřovací mechanizmus, je při ověření klienta použito následující schéma:
Z úvodní stránky ISKAMu stiskne klient tlačítko Přihlásit, čímž je klient přesměrován na ověřovací skript. Současně též ISKAM vygeneruje náhodné číslo, které si uloží do Session a předá jej ověřovacímu skriptu. Ten provede ověření (jehož podrobnosti nepotřebujeme znát) a při úspěšném ověření pošle zpět stejné číslo, identifikační číslo klienta (které má ISKAM k dispozici díky importům dat) a kontrolní hash těchto údajů (podrobnosti tvorby tohoto hashe jsou důvěrné, využívá se tzv. sdíleného tajemství). ISKAM následně ověří, že ono náhodné číslo má ještě v platných session a že hash odpovídá pravidlům a provede přihlášení do ISKAMu.
Z výše uvedeného vyplývá, že ověřovací skript nemusí běžet na stejném serveru (často běží např. v PHP nad Apache) a nemá s ISKAMem nic společného. Pouze je nutné, aby ISKAM věděl, kde se tento skript nachází a skript pro změnu věděl, kam přesměrovat přihlášeného uživatele.
Alternativně je možné využít ověření proti LDAP nebo jiným obdobným systémům, kdy samotný přihlašovací dialog dodáme - nevýhodou tohoto postupu je, že klient musí důvěřovat pro něj neznámé přihlašovací stránce (hesla samozřejmě nikde nelogujeme, neukládáme a nijak s nimi nepracujeme…).
Webové rozhraní zveřejňujeme v podobě ZIP souboru, který obsahuje vše potřebné, kromě uživatelských nastavení příslušné instalace (jako je např. web.config atp). V principu jde tedy o to, přehrát soubory z archívu do složky, se kterou pracuje IIS-ko.
Postup je tedy tento:
Pro aktualizaci webového rozhraní od 28.11.2016 potřebujete na webserver nainstalovat .NET Framework 4.5 nebo vyšší. Po klasické aktualizaci webového rozhraní popsané výše potřebujete upravit soubor web.config. Postup aktualizace souboru je následující:
~~DISCUSSION~~