Čtečky řady PCR 340 patří k nejběžnějším a současně k nejdostupnějším čtečkám čipových karet. Zvládají všechny moderní typy karet, ale i starší karty na frekvenci 125kHz.
Od roku 2024 je na trhu nová verze této čtečky označená jako PCR-340-50, která je dodávána jak ve světlé, tak tmavé variantě. Tato čtečka má jako vstupní USB-C konektor a výhodou je, že pomocí dodávané nové konfigurační utility můžete zvolit, jestli se čtečka bude chovat jako meziklávesnicová či tzv. CDC, což je emulátor sériové portu (tuto konfiguraci pro ISKAM doporučujeme). Volba je hned na titulní straně konfigurační utility. .
Po změně parametrů a jeho nahrání do čtečky (příkaz Write) je zapotřebí před nastavením v ISKAMu ukončit konfigurační utilitu a čtečku vypojit a znovu zapojit (zvláště v případě, kdy jste zvolili CDC chování rozhraní USB).
Jelikož jsou mezi zákazníky rozšířené i starší varianty této oblíbené čtečky, ponecháváme zde i původní verzi nápovědy.
Vyrábějí se ve dvou variantách PCR340-VC se po připojení k počítači prostřednictvím USB portu chová jako sériová čtečka (přibude virtuální sériový port) a čtečka PCR340-00 se po připojení k počítači (také USB port) chová jako klávesnice. Oba typy čteček lze konfigurovat pomocí utility, která se dodává s každou čtečkou na mini CD. Konfiguraci můžete provést na jiném počítači, než na kterém bude následně čtečka používána.
Protože jsou čtečky velmi rozšířené a konfigurační utilita není úplně intuitivní, tak zde je pár rad a tipů, jak postupovat.
Když budete potřebovat nakofigurovat další čtečku, tak stačí spustit utilitu (pokud neběží), připojit čtečku, dát AutoScan, pak Open a otevřít soubor s konfigurací a stisknout Write, čímž se vše ve čtečce zapíše. Pak můžete čtečku odpojit a obdobně nastavovat případné další čtečky.
K počítači, kde čtečku budete používat, ji pak připojíte pomocí dodaného USB kabelu. U čtečky typu PCR340-VC by se měly automaticky nainstalovat ovladače a když si zobrazíte detail instalace, tak uvidíte i číslo portu, které bylo čtečce přiděleno. To pak nastavíte v ISKAMu. U čtečky typu PCR340-00 obdobně přibude klávesice v nastavení meziklávesnicové čtečky, tak ji vyberete, uložíte změny terminálu a po restartu ISKAMu by čtečka měla být plně funkční.
V nových revizích (setkali jsme se s tím u revize O, je možné, že stejný problém bude i u revize N, kterou ale nemáme k dispozici) je použit novější Prolific USB-serial čip. Místo 2303 je tam 23a3. Na Windows je potřeba nechat stáhnout nový ovladač (stane se tak automaticky, ale musíte mít připojení k internetu). V případě Raspberry je nutné aktualizovat RPi pomocí příkazu
sudo rpi-update
Bez toho se k zařízení nepřidá ovladač a ve složce /dev
není „soubor“ ttyUSBx
pro odpovídající čtečku. Výpis připojení čtečky přes dmesg
skončí řádkem usb 1-1.x: SerialNumber: BXABk19B617
, který nenásleduje informace o použití ovladače.
Meziklávesnicová varianta čtečky - PCR-340-00, posílá čtečka běžně čísla čipů podobně, jako kdybyste je psali na klávesnici. Můžete to klidně vyzkoušet třeba v notepadu. Jakmile mávnete kartou nad čtečkou, objeví se vám kód čipu. V běžné konfiguraci je to však závislé na zvoleném jazyku ve Windows. Pokud máte českou, objeví se vám místo 9387CF4B neobvyklé íšáýCFčB. ISKAM si s tím bez problémů poradí, nemusíte na to vůbec brát zřetel.
Pokud ovšem chcete čtečku využívat i v jiných aplikacích mimo ISKAM a potřebujete, aby vždy vracela číslo čipů bez ohledu na nastavený jazyk, zapněte v konfigurační utilitě volbu na první stránce Using code matching to right numeral part of keyboard.
Upozornění - pokud je spuštěný ISKAM (i na pozadí), je možné, že daná čtečka nebude fungovat v jiných systémech, neboť přístup k ní uzamyká. Vždy je vhodné používat současně pouze jeden systém, ve kterém je konfigurována čtečka.
Upozornění 2 - čtečky PCR340-00 v některých revizích (novějších) při zatržení volby Using code matching to right numeral part of keyboard začnou vynechávat některé znaky z čísla čipu (např. chybí osmička). Zapínejte tedy tuto volbu jen v případě, že je to opravdu potřeba pro jinou aplikaci a současně máte čtečku, u které to funguje správně.
~~DISCUSSION~~